Ziemā riepu spiediena pārbaude kļūst īpaši svarīga, jo aukstajā laikā spiediens var samazināties, ietekmējot automašīnas drošību un veiktspēju. Zema riepu spiediena dēļ palielinās avāriju risks, jo samazinās saķere ar ceļa virsmu un pagarinās bremzēšanas ceļš.
Šajā rakstā apskatīsim, kā temperatūra ietekmē riepu spiedienu, kā pārbaudīt riepu spiedienu, kā arī citas būtiskas detaļas par drošu braukšanu ziemā.
Kā temperatūra ietekmē riepu spiedienu?
Gaisa spiediens riepās ir mērījums, kas norāda, ar kādu spēku gaiss riepas iekšpusē spiež pret tās sienām. To parasti mēra bāros (bar) vai PSI (pounds per square inch). Riepas gaisa spiediens ietekmē automašīnas veiktspēju, drošību un komfortu, nodrošinot optimālu kontakta laukumu starp riepu un ceļa segumu.
Temperatūra tiešā veidā ietekmē riepu spiedienu, jo gaisa temperatūras svārstības izraisa gaisa izplešanos vai saraušanos. Ziemā, kad gaisa temperatūra krīt, spiediens riepās samazinās, bet siltākos apstākļos – palielinās.
Fizikas likumi un riepu spiediens
Fizikas likumi, kas nosaka šo ietekmi, ir saistīti ar gāzu izplešanos un saraušanos. Kad gaisa temperatūra samazinās, gāze iekšā riepās saraujas, kas rezultējas spiediena samazinājumā. Piemēram, ja temperatūra samazinās par 10°C, riepu spiediens var samazināties par aptuveni 0,1–0,2 bāriem.
Aukstajā laikā riepu spiediens samazinās, jo zemas temperatūras rezultātā gaisa molekulas kustas lēnāk un aizņem mazāku apjomu. Ja riepu spiediens ziemā netiek regulāri pārbaudīts, tas var ietekmēt braukšanas drošību, jo samazināts spiediens pasliktina saķeri ar ceļa virsmu un palielina riepu nodilumu.
Piemēri un reālās situācijas
Par katriem 10 grādiem pēc Celsija (temperatūras krituma) riepu spiediens samazinās aptuveni par 0,1 bāru (jeb aptuveni 1,45 PSI). Tas nozīmē, ka, ja riepu spiediens tika pārbaudīts septembrī, kad āra temperatūra bija +15°C, tad decembrī, kad temperatūra noslīd līdz -10°C, spiediens var būt krities pat par 0,25 bāriem. Šāds samazinājums var būtiski ietekmēt riepu darbību – tās zaudē optimālo saķeri ar ceļu, pasliktinās automašīnas vadāmība, un palielinās degvielas patēriņš.
Riepu spiediena loma drošībā
Riepu spiedienam ir būtiska loma automašīnas drošībā, jo tas ietekmē saķeri, bremzēšanas ceļu un vadāmību. Nepareizs riepu spiediens var radīt nopietnus riskus braukšanas laikā, īpaši slidenos apstākļos.
Saķere un bremzēšanas ceļš
Nepietiekams riepu spiediens būtiski samazina saķeri ar ceļu, jo riepas kontakta laukums ar ceļu kļūst lielāks, tādējādi palielinot riepas deformāciju. Tas var radīt grūtības kontrolēt automašīnu uz slideniem ceļiem un palielināt bremzēšanas ceļu. Tieši neprecīzi aprēķināts bremzēšanas ceļš ir viens no izplatītākajiem ceļu satiksmes negadījumu iemesliem ziemā.
Vadāmības un stabilitātes zaudēšana
Zems riepu spiediens var veicināt arī vadāmības un stabilitātes zaudēšanu, īpaši, braucot līkumos vai pa ātrgaitas ceļiem. Ekstremālās situācijās, piemēram, veicot straujus manevrus vai uzņemot ātrumu uz slidena ceļa, riepa ar nepietiekamu spiedienu var viegli zaudēt saķeri, kas palielina avāriju risku.
Ekonomiskie faktori un riepu ilgmūžība
Papildus drošībai, nepareizs riepu spiediens atstāj negatīvu ietekmi arī uz transportlīdzekļa ekspluatācijas izdevumiem. Zems spiediens palielina degvielas patēriņu, jo riepas kļūst mazāk efektīvas, radot lielāku berzi uz ceļa. Turklāt, nepareizs riepu spiediens var izraisīt nevienmērīgu protektora nodilumu, kas vēl vairāk pasliktina drošību braukšanas laikā. Tāpat, tas saīsina riepu kalpošanas laiku un rada nepieciešamību tās biežāk mainīt.
Papildus drošības elementi
Papildus spiedienam, būtiski pievērst uzmanību arī citiem drošas braukšanas faktoriem, piemēram, riepu protektora dziļumam. Riepu protektors spēlē nozīmīgu lomu braukšanas drošībā ziemas apstākļos, jo tas nodrošina saķeri ar ceļu, īpaši uz sniegotiem vai slideniem segumiem. Nepietiekama protektora dziļuma gadījumā automašīna kļūst nestabilāka, un palielinās bremzēšanas ceļš, kas var būt ļoti bīstami ziemas apstākļos. Likumā noteiktais ziemas riepu minimālais protektora dziļums Latvijā ir 4 mm, tomēr eksperti iesaka izvēlēties riepas ar dziļāku protektoru, īpaši, ja regulāri tiek braukts pa apledojušiem vai sniegotiem ceļiem.
Kā pārbaudīt un uzturēt riepu spiedienu ziemā?
Ziemā riepu spiediena pārbaude ir īpaši svarīga, jo aukstais laiks var ievērojami samazināt spiedienu. Taču kā un cik bieži to pārbaudīt?
Riepu spiediena mērīšanas biežums
Ziemā riepu spiedienu ieteicams pārbaudīt vismaz reizi mēnesī, jo aukstajā laikā tas var samazināties ātrāk. Arī pēc katras lielas temperatūras izmaiņas būtu ieteicams pārbaudīt riepu spiedienu, jo tas var mainīties pat vairākas reizes nedēļā.
Kā pielāgot riepu spiedienu aukstā laikā?
Ziemā riepu spiedienu ir jāpielāgo atbilstoši automašīnas ražotāja norādījumiem, ņemot vērā apkārtējās vides temperatūru. Arī riepu apzīmējumi var palīdzēt ar pareizā spiediena noteikšanu. Tā kā aukstā laikā gaisa spiediens samazinās, var būt nepieciešams palielināt riepu spiedienu par aptuveni 0,2 bāriem, lai kompensētu temperatūras izmaiņas.
Vai spiediens jāpielāgo atbilstoši ārējai temperatūrai?
Jā, riepu spiediens jāpārbauda un jāpielāgo atbilstoši ārējai temperatūrai, jo aukstais gaiss izraisa gāzes saraušanos un spiediena samazināšanos. Siltākos apstākļos, kad temperatūra pieaug, riepu spiediens var palielināties.
Kāds ir pareizs riepu spiediens?
Pareizais riepu spiediens ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Tas ir atkarīgs no automašīnas modeļa, svara, riepu izmēra un braukšanas apstākļiem. Smagākām automašīnām nepieciešams augstāks spiediens.
Pareizais spiediens parasti norādīts uz uzlīmes degvielas bākas vāciņā, vadītāja durvju ailē vai automašīnas rokasgrāmatā, bet jāņem vērā, ka šie dati bieži domāti vasaras apstākļiem. Aukstā laikā ieteicams spiedienu palielināt par 0,1–0,2 bāriem, lai kompensētu temperatūras krituma ietekmi.
Apkopojot svarīgāko — ziemā biežāk jāpārbauda riepu spiediens, jo aukstais laiks var izraisīt tā samazināšanos, kas ietekmē braukšanas drošību un transportlīdzekļa veiktspēju. Nepietiekams spiediens samazina saķeri ar ceļu, pagarinot bremzēšanas ceļu un palielinot vadāmības zaudēšanas risku. Turklāt, nepareizs spiediens var palielināt degvielas patēriņu, paātrināt riepu nodilumu un samazināt to kalpošanas laiku. Autovadītājiem ir jābūt atbildīgiem, regulāri pārbaudot riepu spiedienu un veicot vizuālas pārbaudes, lai nodrošinātu drošu braukšanu ziemas apstākļos un novērstu nevajadzīgus riskus. Ja riepas ir bojātas, laiks iegādāties jaunas riepas. Šeit lasiet, kur nodot vecās auto riepas.
Tāpat, noteikti nevar aizmirst arī par transportlīdzekļa OCTA un KASKO apdrošināšanu.