Ceļošana caur Poliju ir populāra izvēle daudziem Latvijas ceļotājiem. Polijas autoceļu sistēma ir labi attīstīta, taču tajā ir arī savas nianses, kas saistītas ar maksas ceļiem. Lai Jūsu ceļojums būtu izdevies un bez nepatīkamiem pārsteigumiem, ir svarīgi būt informētiem par maksas ceļu sistēmu un to izmantošanu.
Maksas ceļi nodrošina ātru un efektīvu pārvietošanos starp lielākajām pilsētām un reģioniem. Tomēr maksāšanas sistēmas un ceļu lietošanas noteikumi var atšķirties no tiem, pie kā esam pieraduši Latvijā. Šajā rakstā sniegsim detalizētu pārskatu par Polijas maksas ceļiem un to izmantošanu, kā arī dalīsimies ar praktiskiem padomiem veiksmīgam ceļojumam.
Autoceļu veidi Polijā
Polijas autoceļu sistēma ir viena no Centrāleiropas visstraujāk augošajām un modernākajām infrastruktūrām, kas sastāv no autostrādēm (A) un ekspresceļiem (S). Šie ceļi spēlē nozīmīgu lomu ne tikai valsts iekšējā satiksmē, bet arī starptautiskajā tranzītā, savienojot Rietumeiropu ar Austrumeiropu un Baltijas valstīm.
Autostrādes (A):
Autostrādes ir augstākās kategorijas ceļi Polijā, un to galvenās iezīmes ir:
- Vairākas joslas katrā virzienā: Parasti divas līdz trīs joslas, kas ļauj uzturēt augstu transporta plūsmas kapacitāti un samazināt sastrēgumu iespējamību.
- Augsts atļautais braukšanas ātrums: Maksimālais atļautais ātrums uz autostrādēm ir 140 km/h, kas ir viens no augstākajiem Eiropā, ļaujot ātri šķērsot lielus attālumus.
- Pilnīgi norobežoti: Autostrādes ir norobežotas no blakus teritorijām, kas palielina drošību un samazina piekļuves iespējas no sānu ceļiem.
- Moderna infrastruktūra: Ceļi ir aprīkoti ar kvalitatīvu ceļa segumu, skaidru marķējumu, ceļa zīmēm un regulārām atpūtas vietām (MOP), kur autobraucēji var uzpildīt degvielu, atpūsties un ieturēt maltīti.
Ekspresceļi (S):
Ekspresceļi ir otrās kategorijas galvenie ceļi, kas arī nodrošina ātru un efektīvu pārvietošanos:
- Viena vai divas joslas katrā virzienā: Atkarībā no ceļa posma, ekspresceļiem var būt dažāds joslu skaits, bet tie nodrošina plūstošu satiksmi.
- Zemāks atļautais braukšanas ātrums: Maksimālais atļautais ātrums parasti ir 120 km/h, taču atsevišķos posmos tas var būt zemāks, piemēram, 100 km/h.
- Daļēji norobežoti: Ekspresceļiem var būt līmeņu krustojumi un piekļuves no blakus ceļiem, kas prasa papildu uzmanību no autobraucējiem.
- Mazāk attīstīta infrastruktūra: Salīdzinot ar autostrādēm, ekspresceļos var būt mazāk atpūtas vietu un pakalpojumu, taču tie joprojām nodrošina ērtu pārvietošanos.
Polijas autoceļu sistēma piedāvā plašas iespējas efektīvai un ērtai ceļošanai. Izvēloties starp autostrādēm, ekspresceļiem un reģionālajiem ceļiem, svarīgi ir ņemt vērā savas prioritātes attiecībā uz laiku, izmaksām un komfortu. Mūsdienu navigācijas rīki un informētība par ceļu specifiku palīdzēs pieņemt labākos lēmumus un padarīs Jūsu ceļojumu patīkamu un drošu.
Maksāšanas veidi
Polijā pastāv divu veidu maksas ceļu apmaksas iespējas:
Maksāšana pie apmaksas automātiem.Tradicionālais veids, kā autobraucēji norēķinās par maksas ceļu izmantošanu, ir maksāšana pie apmaksas automātiem. Šī sistēma joprojām ir plaši izmantota, īpaši starp ceļotājiem, kas šos ceļus izmanto reti, un tiem, kas nevēlas izmantot elektroniskās sistēmas.
Maksas punkti atrodas pie noteiktiem ceļa posmiem, parasti autostrāžu sākumā un beigās vai pie svarīgiem krustojumiem. Tie ir skaidri apzīmēti ar ceļa zīmēm un norādēm.
Iebraucot maksas ceļa posmā, autobraucējs apstājas pie ieejas barjeras un saņem biļeti. Šī biļete reģistrē iebraukšanas punktu. Izbraucot no maksas ceļa, biļete tiek iesniegta izbraukšanas punktā, kur tiek aprēķināta maksa, pamatojoties uz nobraukto attālumu un transportlīdzekļa kategoriju.
Maksāt var:
- Skaidrā naudā: Pieņem galvenokārt Polijas zlotus (PLN). Dažās stacijās var pieņemt arī eiro, bet izdevīgāk ir maksāt vietējā valūtā, lai izvairītos no neizdevīgiem valūtas maiņas kursiem.
- Ar bankas karti : Pieņem gan debetkartes, gan kredītkartes (Visa, MasterCard). Bezkontakta maksājumi kļūst arvien izplatītāki.
- Ar degvielas uzpildes staciju un autopārvadātāju kartēm: profesionāliem pārvadātājiem dažos punktos ir iespēja norēķināties ar speciālām kartēm, piemēram, DKV, E100 u.c.
Maksas punktos ir vairākas joslas, un katra ir paredzēta konkrētam maksāšanas veidam. Zīmes un elektroniskie displeji virs joslām norāda skaidras naudas joslas (apzīmētas ar naudas simbolu), bankas karšu joslas (apzīmētas ar karšu simboliem) un elektronisko sistēmu joslas (apzīmētas ar e-TOLL vai citu sistēmu simboliem).
Elektroniskās maksāšanas sistēmas: e-TOLL ir jaunākā elektroniskā ceļu nodevu iekasēšanas sistēma Polijā, kas aizstāj iepriekšējo sistēmu viaTOLL. Tā tika ieviesta, lai modernizētu maksāšanas procesu, samazinātu sastrēgumus un uzlabotu satiksmes plūsmu.
e-TOLL izmanto satelītu pozicionēšanas sistēmu, lai noteiktu transportlīdzekļa atrašanās vietu un pārvietošanos pa maksas ceļu posmiem. Pamatojoties uz nobraukto attālumu un transportlīdzekļa kategoriju, sistēma automātiski aprēķina un atskaita atbilstošo maksu no lietotāja konta. Autobraucēji var reģistrēties e-TOLL sistēmā oficiālajā tīmekļa vietnē vai autorizētos klientu apkalpošanas punktos. e-TOLL PL lietotne ir pieejama Android un iOS ierīcēm. Tā nodrošina vienkāršu veidu, kā izmantot sistēmu bez papildu ierīcēm. Var izmantot arī OBU (On-Board Unit) vai ZSL (External Positioning Device) ierīces, kas pastāvīgi uzrauga transportlīdzekļa atrašanās vietu.
Maksājumu veidi e-TOLL sistēmā:
- Priekšapmaksa: Lietotājs iemaksā noteiktu summu savā e-TOLL kontā, no kura tiek atskaitīta maksa par ceļa izmantošanu.
- Pēcapmaksa: Pieejama juridiskām personām vai tiem, kas atbilst noteiktiem kritērijiem. Maksa tiek iekasēta pēc pakalpojuma izmantošanas.
Svarīgākie maksas ceļu posmi
Polija, atrodoties Eiropas centrā, ir nozīmīgs tranzīta punkts starp Rietumeiropu un Austrumeiropu, kā arī starp Ziemeļeiropu un Dienvideiropu. Tāpēc tās autoceļu infrastruktūra ir būtiska ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, bet arī starptautiskajiem ceļotājiem. Maksas ceļi ir svarīga šīs infrastruktūras sastāvdaļa, nodrošinot ātru un efektīvu pārvietošanos. Tomēr daži no šiem ceļiem ir pazīstami ne tikai ar savu kvalitāti un ērtībām, bet arī ar augstajām nodevām. Apskatīsim, kur atrodas populārākie un dārgākie maksas ceļi Polijā.
Autostrāde A1: “Baltijas autostrāde”
- Maršruts: Savieno Gdaņsku ziemeļos ar Gļiviciem dienvidos, šķērsojot tādas pilsētas kā Toruņa, Lodza un Čenstohova.
- Maksas posmi:
- Gdaņska – Toruņa: Šis posms ir aptuveni 152 km garš un tiek pārvaldīts privāti. Maksas lielums šeit ir salīdzinoši augsts, padarot to par vienu no dārgākajiem Polijā.
- Čenstohova – Gļivici: Šis posms ir jaunāks un piedāvā modernu infrastruktūru, bet arī augstas nodevas.
- Iemesli popularitātei un izmaksām:
- Stratēģiskais savienojums: Savieno Baltijas jūras ostas ar Polijas industriālo dienvidu daļu.
- Tūrisms: Maršruts ir populārs starp tūristiem, kas apmeklē Gdaņsku, Sopotu un citus piejūras kūrortus.
- Privāta pārvaldība: Daļa autostrādes tiek uzturēta privāti, kas bieži vien nozīmē augstākas nodevas, lai segtu investīcijas un uzturēšanas izmaksas.
Autostrāde A2: “Eiropas autostrāde”
- Maršruts: Stiepjas no Vācijas robežas rietumos (pie Švietozlovices) līdz Baltkrievijas robežai austrumos (pie Terespolas), šķērsojot tādas pilsētas kā Poznaņa, Lodza un Varšava.
- Maksas posmi:
- Švietozlovice – Konina: Šis aptuveni 150 km garais posms ir privāti pārvaldīts un ir pazīstams ar augstajām nodevām.
- Lodza – Varšava: Valsts pārvaldīts posms ar zemākām ceļa lietošanas nodevām.
- Iemesli popularitātei un izmaksām:
- Starptautiskais tranzīts: Galvenais ceļš, kas savieno Rietumeiropu un Austrumeiropu.
- Biznesa un tūrisma centri: Savieno svarīgus ekonomiskos un kultūras centrus, piemēram, Poznaņu un Varšavu.
- Privāta un valsts pārvaldība: Dažādie pārvaldības modeļi ietekmē nodevu līmeni. Privāti pārvaldītajos posmos maksas ir augstākas.
Autostrāde A4: “Draudzības ceļš”
- Maršruts: No Zgoželecas pie Vācijas robežas līdz Korčovai pie Ukrainas robežas, šķērsojot Vroclavu, Katovici un Krakovu.
- Maksas posmi:
- Vroclava – Sosnoveca: Valsts pārvaldīts posms ar mērenu nodevu apmēru.
- Krakova – Tarnova: Privāti pārvaldīts ceļa posms, kas nozīmē, ka maksa šeit ir augstāka.
- Iemesli popularitātei un izmaksām:
- Starptautiskais tranzīts: Savieno Vāciju ar Ukrainu, būtisks maršruts kravu pārvadātājiem un ceļotājiem.
- Industriālais reģions: Šlesijas vojevodiste ir viens no Polijas ekonomiskajiem centriem.
- Tūrisma objekti: Krakovas tuvums padara šo ceļu populāru tūristu vidū.
Autostrāde A8: “Vroclavas apvedceļš”
- Maršruts: Apkārt Vroclavai, savienojot A4 un S8 ceļus.
- Maksas posmi:
- Visā autostrādes garumā, lai gan nodevas ir zemākas salīdzinājumā ar citiem autostrāžu posmiem.
- Iemesli popularitātei un izmaksām:
- Satiksmes atslogošana: Nodrošina tranzīta transportam iespēju apbraukt Vroclavas centru, samazinot sastrēgumus pilsētā.
- Modernā infrastruktūra: Jauns ceļš ar augstu kvalitāti un drošības standartiem.
Izpratne par populārākajiem un dārgākajiem maksas ceļiem Polijā ir būtiska, plānojot savu ceļojumu. Lai gan nodevas var šķist augstas, ieguvumi, ko sniedz ātrāka, drošāka un ērtāka pārvietošanās, bieži vien atsver izmaksas. Tomēr, ja budžets ir ierobežots vai vēlaties izbaudīt Polijas ainavas un mazpilsētas, vienmēr pastāv alternatīvi bezmaksas maršruti.
Izmaksu optimizācija
Ceļošana caur Poliju var būt gan aizraujošs piedzīvojums, gan finansiāls izaicinājums, īpaši, ja neesat iepriekš rūpīgi plānojis savu maršrutu un izdevumus. Lai samazinātu ceļojuma izmaksas un padarītu to ekonomiski izdevīgāku, ir svarīgi apsvērt dažādus faktorus un stratēģijas.
1. Izmantojiet alternatīvus ceļus
- Bezmaksas ceļi: Parasti paralēli maksas autostrādēm ir bezmaksas valsts vai reģionālie ceļi. Lai gan tie var būt nedaudz lēnāki un ar zemāku ceļa kvalitāti, tie var būt lieliska iespēja, ja vēlaties ietaupīt uz ceļu nodevām.
- Maršruta plānošana: Izmantojiet navigācijas lietotnes, lai identificētu alternatīvus maršrutus. Daudzas lietotnes ļauj iestatīt preferenci “izvairīties no maksas ceļiem”, automātiski piedāvājot bezmaksas alternatīvas.
- Laika un izmaksu līdzsvars: Apsveriet, cik daudz laika jūs zaudēsiet, izmantojot bezmaksas ceļus, un vai tas ir tā vērts salīdzinājumā ar ietaupītajām naudas summām. Dažreiz neliela papildu laika investīcija var būt ekonomiski izdevīga.
2. Plānojiet ceļojumu ārpus pīķa stundām
- Satiksmes intensitāte: Ceļojot ārpus pīķa stundām (agrās rīta stundās, vēlās vakara stundās vai darbadienas vidū), varat izvairīties no sastrēgumiem, kas samazina degvielas patēriņu un ietaupa laiku.
- Degvielas ekonomija: Vienmērīgāka braukšana bez biežas apstāšanās un paātrināšanās palīdz samazināt degvielas patēriņu, kas ilgtermiņā var ievērojami samazināt izmaksas.
- Rindas maksas punktos: Izvairīšanās no pīķa stundām nozīmē arī mazākas rindas pie apmaksas punktiem, kas samazina arī kopējo ceļā pavadīto laiku.
3. Izmantojiet elektroniskās maksāšanas sistēmas
- e-TOLL un citi risinājumi: Elektroniskās maksāšanas sistēmas bieži vien piedāvā zemākas nodevas vai atlaides regulāriem lietotājiem vai atlaides noteiktos laikos.
- Atlaides un akcijas: Daži ceļu operatori piedāvā atlaides autobraucējiem, kas izmanto elektroniskās maksāšanas sistēmas. Pārbaudiet oficiālās mājaslapas vai sazinieties ar operatoriem, lai uzzinātu par iespējām.
- Laika ekonomija: Elektroniskās sistēmas ļauj izbraukt cauri maksas punktiem bez apstāšanās, kas ietaupa laiku un samazina degvielas patēriņu.
4. Sekojiet līdzi akcijām un atlaidēm
- Sezonālās atlaides: Dažos periodos ceļu operatori var piedāvāt pazeminātas cenas.
- Īpašie piedāvājumi: Sekojiet līdzi oficiālajiem paziņojumiem un sociālajiem medijiem, lai nepalaistu garām īpašos piedāvājumus vai lojalitātes programmas.
- Degvielas kartes un lojalitātes programmas: Dažas degvielas uzpildes stacijas un tīkli piedāvā lojalitātes kartes, kas var sniegt atlaides gan degvielai, gan citām precēm un pakalpojumiem.
5. Optimizējiet degvielas patēriņu
- Regulāra transportlīdzekļa apkope: Pārliecinieties, ka Jūsu automašīna ir labā tehniskā stāvoklī. Labi uzturēts dzinējs un pareizi piepumpētas riepas palīdz samazināt degvielas patēriņu.
- Braukšanas stils: Vienmērīga braukšana bez straujas paātrināšanās un bremzēšanas var ievērojami samazināt degvielas izmaksas.
- Svara samazināšana: Izņemiet no automašīnas liekās mantas un bagāžu, kas palielina transportlīdzekļa kopējo svaru un, līdz ar to, arī degvielas patēriņu.
6. Izmantojiet kopbraukšanu
- Dalītas izmaksas: Ja ceļojat kopā ar citiem, daliet degvielas un ceļu nodevu izmaksas, padarot ceļojumu ekonomiski izdevīgāku katram.
- Kopbraukšanas platformas: Apsveriet iespēju izmantot kopbraukšanas platformas, kur varat atrast līdzbraucējus, kas ir gatavi dalīt izmaksas.
7. Plānojiet degvielas uzpildi
- Cenu salīdzināšana: Degvielas cenas var atšķirties dažādos reģionos un degvielas uzpildes stacijās. Izmantojiet lietotnes vai tīmekļa vietnes, kas sniedz informāciju par degvielas cenām, lai izvēlētos izdevīgākās vietas degvielas uzpildei.
- Izvairieties no degvielas uzpildes stacijām pie autostrādēm: Tās bieži vien ir dārgākas. Plānojiet degvielas uzpildi pilsētās vai mazāk noslogotās vietās.
8. Izvēlieties piemērotu naktsmītni
- Nakšņošana ārpus pilsētas centra: Naktsmītnes ārpus lielpilsētām vai tūristu centriem bieži vien ir lētākas.
- Atpūtas vietu izmantošana: Dažās atpūtas vietās un degvielas uzpildes stacijās ir pieejamas lētas vai bezmaksas stāvvietas nakšņošanai autobraucējiem.
9. Izmantojiet vietējās valūtas priekšrocības
- Valūtas kursi: Maksājot skaidrā naudā, izmantojiet Polijas zlotus (PLN), lai izvairītos no neizdevīgiem valūtas maiņas kursiem vai komisijas maksām.
- Maksājumu kartes: Izmantojiet bankas kartes ar izdevīgiem valūtas maiņas nosacījumiem un bez papildu komisijas maksām par ārvalstu darījumiem.
10. Pārbaudiet transportlīdzekļa kategoriju
- Transportlīdzekļa klasifikācija: Dažreiz nelielas izmaiņas transportlīdzekļa aprīkojumā vai svarā var mainīt tā kategoriju, ietekmējot ceļu nodevu lielumu.
- Piekabju izmantošana: Ja iespējams, izvairieties no piekabju izmantošanas, jo tās var palielināt nodevu izmaksas.
Ceļotāju kļūdas un padomi
Ceļojot caur Poliju, autobraucēji bieži vien saskaras ar neparedzētām situācijām un pieļauj kļūdas, kas var radīt ne tikai neērtības, bet arī papildu izmaksas vai pat juridiskas sekas. Lai Jūsu ceļojums būtu patīkams un bez raizēm, ir vērts iepazīties ar biežākajām kļūdām un to, kā no tām izvairīties.
1. Nepareiza joslu izvēle pie apmaksas punktiem
- Problēma: Daudzi autobraucēji nejauši iebrauc joslās, kas paredzētas tikai elektroniskajai maksāšanai (e-TOLL), un nespēj samaksāt uz vietas, radot sastrēgumus.
- Risinājums:
- Uzmanīgi sekojiet ceļa zīmēm: Joslas ir apzīmētas ar speciāliem simboliem un krāsām. Pārliecinieties, ka iebraucat pareizajā joslā atbilstoši Jūsu maksāšanas veidam.
- Sagatavojieties iepriekš: Ziniet, kādu maksāšanas veidu izmantosiet, un pārkārtojieties vajadzīgajā joslā laicīgi.
2. Nepietiekama informētība par obligātajām elektroniskajām sistēmām
- Problēma: Noteiktiem transportlīdzekļu veidiem (piemēram, kravas automašīnām virs 3,5 tonnām) un ceļu posmiem e-TOLL izmantošana ir obligāta. Šīs prasības nezināšana var radīt ievērojamus sodus.
- Risinājums:
- Pirms ceļojuma pārbaudiet noteikumus: Apmeklējiet oficiālās tīmekļa vietnes vai sazinieties ar ceļu operatoriem, lai uzzinātu, vai Jūsu transportlīdzeklim ir jāizmanto elektroniskā sistēma.
- Reģistrējieties nepieciešamajās sistēmās: Ja e-TOLL ir obligāts, veiciet reģistrāciju un sagatavojiet nepieciešamās ierīces vai lietotnes.
3. Nepietiekami līdzekļi kontā
- Problēma: Izmantojot e-TOLL vai citas elektroniskās sistēmas, var rasties situācija, kad kontā nav pietiekami daudz līdzekļu. Tas var izraisīt automātisku soda piemērošanu par ceļu izmantošanu bez apmaksas.
- Risinājums:
- Regulāri pārbaudiet konta atlikumu: Izveidojiet ieradumu pārbaudīt savu e-TOLL kontu pirms un pēc katra brauciena.
- Iestatiet brīdinājumus: Daudzas lietotnes piedāvā iespēju saņemt paziņojumus, kad konta atlikums ir zems.
4. Ceļa zīmju neievērošana
- Problēma: Maksas ceļu sākumu un beigu apzīmējumi var būt nepamanāmi, īpaši, ja koncentrējaties, piemēram, uz navigāciju. Tas var novest pie neapzinātas maksas ceļu izmantošanas bez apmaksas.
- Risinājums:
- Esiet uzmanīgi un modri: Regulāri pārbaudiet ceļa zīmes un marķējumus.
- Izmantojiet navigācijas lietotnes: Daudzas lietotnes brīdina par maksas ceļu posmiem, kas var palīdzēt izvairīties no neapzinātas to izmantošanas.
5. Ātruma ierobežojumu un satiksmes noteikumu neievērošana
- Problēma: Pārkāpjot ātruma ierobežojumus vai citus satiksmes noteikumus, var tikt piemēroti lieli naudas sodi un pat transportlīdzekļa konfiskācija.
- Risinājums:
- Iepazīstieties ar Polijas satiksmes noteikumiem: Pārliecinieties, ka zināt galvenos noteikumus, piemēram, ātruma ierobežojumus dažādos ceļu tipos, utt.
- Brauciet uzmanīgi un atbildīgi: Ievērojiet ceļa zīmes un respektējiet citus ceļu satiksmes dalībniekus.
6. Nepareiza dokumentu un aprīkojuma sagatavošana
- Problēma: Braucot bez obligātā aprīkojuma (piemēram, drošības vestes, avārijas trijstūra) vai derīgiem dokumentiem, var tikt piemēroti sodi.
- Risinājums:
- Pārbaudiet transportlīdzekļa aprīkojumu: Pirms ceļojuma pārliecinieties, ka automobilī ir viss nepieciešamais.
- Ņemiet līdzi visus nepieciešamos dokumentus: Vadītāja apliecību, transportlīdzekļa reģistrācijas dokumentus, apdrošināšanas polisi.
7. Degvielas veidu un cenu nepārzināšana
- Problēma: Degvielas veidu un cenu atšķirības var radīt apmulsumu vai pat transportlīdzekļa bojājumus, ja tiek izmantota nepareiza degviela.
- Risinājums:
- Esiet informēts, kāda degviela nepieciešama Jūsu transportlīdzeklim: Benzīns (benzyna), dīzelis (olej napędowy) vai autogāze (LPG).
- Izpētiet degvielas cenas: Plānojiet degvielas uzpildi vietās ar zemākām cenām.
8. Ilgstoša braukšana bez apstājas
- Problēma: Ilgstoša braukšana bez atpūtas var radīt nogurumu, kas palielina negadījumu risku.
- Risinājums:
- Plānojiet regulāras pieturas: Ik pēc 2–3 stundām ieplānojiet īsu pauzi, lai atpūstos un atjaunotu koncentrēšanās spējas.
- Izmantojiet atpūtas vietas: Polijas autostrādēs ir labi aprīkotas atpūtas vietas ar tualetēm, ēdināšanas iespējām un bērnu laukumiem.
9. Laikapstākļiem nepiemērots braukšanas stils
- Problēma: Mainīgie laikapstākļi, piemēram, lietus, sniegs vai migla, var ietekmēt braukšanas apstākļus.
- Risinājums:
- Pārbaudiet laikapstākļu prognozi: Pirms ceļojuma un brauciena laikā sekojiet līdzi laikapstākļu prognozēm.
- Pielāgojiet braukšanas stilu: Brauciet lēnāk un piesardzīgāk, ja apstākļi to prasa.
10. Vietējo noteikumu un kultūras nepārzināšana
- Problēma: Vietējo tradīciju un noteikumu nepārzināšana var radīt pārpratumus vai neērtas situācijas.
- Risinājums:
- Iepazīstieties ar vietējo kultūru: Esiet informēts par to, kādas ir Polijā pieņemtās pieklājības normas un tradīcijas.
- Respektējiet vietējos iedzīvotājus: Esiet pieklājīgi un saprotoši pret citiem satiksmes dalībniekiem un vietējiem iedzīvotājiem.
Labi sagatavojoties, jebkurš brauciens var būt patīkams un drošs!
Ceļošana caur Poliju var būt patīkama un bagātinoša pieredze, ja esat labi sagatavojies un informēts (neazimirstat par ceļojumu apdrošināšanu). Izvairoties no biežākajām kļūdām un ievērojot padomus, Jūs varēsiet nodrošināt drošu, ekonomisku un patīkamu ceļojumu sev un saviem līdzbraucējiem. Atcerieties, ka rūpīga plānošana un atbildīga attieksme ir veiksmīga ceļojuma atslēga.