Auto gaismas ir viens no svarīgākajiem drošības elementiem ikvienam transportlīdzeklim, jo tās uzlabo redzamību jebkādos laikapstākļos, tādējādi palīdzot novērst ceļu satiksmes negadījumus. Tās ne tikai nodrošina, ka varat skaidri saskatīt ceļu, bet palīdz arī pārējiem satiksmes dalībniekiem savlaicīgi pamanīt jūsu transportlīdzekli.

Lai arī mūsdienu automobiļi ir aprīkoti ar dažādām automātiskajām apgaismojuma sistēmām, vadītājam joprojām ir jāzina, kā pareizi izmantot dažādu veidu lukturu režīmus. Nepareiza vai neatbilstoša gaismu izmantošana ne tikai rada riskus, bet var būt arī par iemeslu administratīvajiem sodiem. Piemēram, pārāk spilgtas vai nepareizi noregulētas gaismas var apžilbināt pretimbraucošos autovadītājus, savukārt pārāk vājas vai nepareizi izvēlētas gaismas var apgrūtināt transportlīdzekļa pamanāmību, it īpaši sliktas redzamības apstākļos.

Obligātās auto gaismas: kad un kādas jāizmanto?

Dienas gaitas gaismas un to izmantošana

Latvijā dienas gaitas gaismas ir obligātas visu gadu neatkarīgi no laikapstākļiem. To mērķis ir nodrošināt transportlīdzekļa labāku pamanāmību ceļu satiksmē, tādējādi samazinot negadījumu skaitu. Ja automobilim nav speciālo dienas gaitas lukturu, obligāti jāizmanto tuvās gaismas. Svarīgi ir arī regulāri pārbaudīt lukturu stāvokli, lai nodrošinātu to pareizu darbību un pietiekamu spožumu. Nepareizi funkcionējošas gaismas var ne tikai apgrūtināt redzamību, bet arī maldināt citus satiksmes dalībniekus.

Tuvās un tālās gaismas: kad un kā jālieto?

Tuvās gaismas ir jālieto diennakts tumšajā laikā, sliktas redzamības apstākļos, piemēram, lietus, sniegputeņa vai miglas gadījumā, kā arī tuneļos. Tās nodrošina pietiekamu redzamību bez citu vadītāju apžilbināšanas. Tālās gaismas drīkst lietot tikai tad, ja tuvumā nav pretimbraucošu vai priekšā esošu transportlīdzekļu, jo tās var apžilbināt citus autovadītājus. Ja tuvojas pretimbraucošs transportlīdzeklis vai ja braucat aiz cita auto tuvā attālumā, satiksmes noteikumi prasa pārslēgties uz tuvajām gaismām. Turklāt, tālās gaismas jāizmanto piesardzīgi, lai izvairītos no atspīduma kas var rasties uz atstarojošas virsmas, piemēram, slapja asfalta.

Miglas lukturi – kad tie ir atļauti un kad aizliegti?

Miglas lukturi ir atļauti tikai sliktas redzamības apstākļos, piemēram, biezā miglā, stiprā lietū vai sniegputenī. Priekšējie miglas lukturi palīdz uzlabot redzamību tuvā attālumā, savukārt aizmugurējie miglas lukturi nodrošina, ka jūsu transportlīdzekli labāk pamana citi autovadītāji. Tomēr to lietošana bez pamatota iemesla var apgrūtināt citu vadītāju redzamību un pat radīt avārijas situācijas. Īpaši svarīgi ir nepamatoti neizmantot miglas lukturus naktī vai skaidrā laikā, jo tie var apžilbināt citus autovadītājus. Aizmugurējos miglas lukturus drīkst izmantot tikai ekstremālos laikapstākļos, kad redzamība ir ļoti vāja, piemēram, ja tā nepārsniedz 50 metrus.

mašīnas miglā

Auto gaismu lietošanas prasības dažādos laikapstākļos

Lietus, sniega un miglas apstākļi – kā pareizi izvēlēties gaismas?

Lietainā, sniegotā vai miglainā dienā visdrošākā izvēle ir tuvās gaismas kombinācijā ar miglas lukturiem, ja redzamība ir ievērojami samazināta. Tuvās gaismas nodrošina pietiekamu redzamību, savukārt miglas lukturi palīdz labāk apgaismot ceļa segumu tuvā attālumā, īpaši uz lauku ceļiem un vietās, kur redzamību apgrūtina nokrišņi. Tālās gaismas šādos apstākļos var atstaroties no sniega vai miglas pilieniem, radot “gaismas sienu”, kas apgrūtina redzamību un var pat pasliktināt vadītāja spēju saskatīt ceļu. Miglas apstākļos īpaši svarīgi ir ievērot atbilstošu braukšanas ātrumu un ievērot drošu distanci, jo redzamība var strauji mainīties. Ja braukšanas apstākļi ir īpaši slikti, ieteicams izmantot arī avārijas gaismas, lai pievērstu apkārtējo uzmanību savai klātbūtnei ceļu satiksmē.

Kā izvairīties no citu satiksmes dalībnieku apžilbināšanas?

Lai netraucētu citus vadītājus, tālās gaismas jāizslēdz, tiklīdz pamanīts pretimbraucošs transportlīdzeklis. Tas ir īpaši svarīgi uz divvirzienu ceļiem, kur aci pret aci esošie autovadītāji var tikt apžilbināti, radot bīstamas situācijas. Arī braucot aiz cita auto nav ieteicams lietot tālās gaismas, jo tās var atstaroties atpakaļskata spogulī un apgrūtināt vadītāja redzamību. Atsevišķos gadījumos, piemēram, uz kalnainiem vai nelīdzeniem ceļiem, gaismu leņķis var mainīties, un pat tuvās gaismas var kļūt pārāk spilgtas. Tāpēc regulāra lukturu augstuma pielāgošana atbilstoši automašīnas slodzei ir būtiska.

Nakts braukšanas īpatnības un noteikumi

Nakts stundās galvenā uzmanība jāpievērš labam auto gaismu regulējumam, lai nodrošinātu optimālu redzamību, neapdraudot citus satiksmes dalībniekus. Jānodrošina, ka tuvās gaismas ir pietiekami spilgtas, bet neapžilbina pretimbraucošos vadītājus. Daudziem mūsdienu automobiļiem ir automātiskās gaismu regulēšanas sistēmas, tomēr tās ne vienmēr darbojas perfekti, tāpēc vadītājam jābūt modram. Tālās gaismas var lietot, ja ceļš ir pilnībā tukšs un redzamība ir ierobežota, taču tās jāizslēdz, ja tuvojas citi transportlīdzekļi vai ceļš ved caur apdzīvotām vietām. Būtiska ir arī regulāra lukturu tīrīšana un pārbaude, kas nodrošinās, ka tie vienmēr darbojas ar maksimālu efektivitāti. Papildus tam, nakts laikā svarīgi ir arī izvairīties no noguruma – noguris vadītājs ar nepietiekamu uzmanību var radīt nopietnus draudus satiksmei. 

braukšana naktī

Auto gaismu tehniskais stāvoklis un sodi par pārkāpumiem

Lai nodrošinātu auto gaismu pareizu darbību un ilglaicīgu ekspluatāciju, ir svarīga regulāra auto apkope. Autovadītājiem jāseko līdzi lukturu tehniskajam stāvoklim, jo pat nelieli bojājumi var samazināt redzamību un palielināt negadījumu risku. Biežākie defekti ir izdegušas spuldzes, nepareizs lukturu regulējums vai netīras lampas, kas var samazināt apgaismojuma efektivitāti. Lai to novērstu, jāveic regulāra tehniskā apskate un savlaicīgi jāmaina nolietotie elementi. Turklāt ieteicams izmantot tikai kvalitatīvas spuldzes, kas nodrošina pietiekamu gaismas spilgtumu un ilgāku kalpošanas laiku.

Latvijas likumdošana paredz sodus par neatbilstošu gaismu lietošanu, kas var sasniegt līdz pat 55 eiro, taču atkārtotu pārkāpumu gadījumā sods var būt arī lielāks. Policija regulāri pārbauda transportlīdzekļu lukturu darbību, un par bojātiem vai neatbilstošiem lukturiem var tikt piemēroti gan naudas sodi, gan aizliegums turpināt braukšanu, līdz defekts tiek novērsts. Turklāt, ja auto gaismas nav darba kārtībā, transportlīdzeklis var neiziet tehnisko apskati un nesaņemt atļauju piedalīties satiksmē. Regulāra auto gaismu pārbaude ne tikai palīdz izvairīties no sodiem, bet arī garantē drošāku braukšanu gan pašam autovadītājam, gan citiem satiksmes dalībniekiem.

Pareizas auto gaismas – drošas braukšanas pamats

Pareiza auto gaismu lietošana ir viens no svarīgākajiem satiksmes drošības faktoriem. Tā nodrošina ne tikai jūsu, bet arī citu satiksmes dalībnieku aizsardzību. Lai izvairītos no sodiem un uzlabotu satiksmes drošību, regulāri jāveic auto gaismu pārbaude, jāievēro ceļu satiksmes noteikumi un jāpārliecinās, ka jūsu transportlīdzeklis ir tehniskā kārtībā.

Neaizmirstiet arī par atbilstošu OCTA un KASKO polisi – tās jums nodrošinās finansiālu aizsardzību ceļu satiksmes negadījumu gadījumā.

mašīna brauc pa ceļu dienas laikā.jpg
Back To Top