Ziemas riepas ir būtisks elements, kas nodrošina drošību uz ceļa gada aukstajā sezonā. Ar tām tiek ievērojami uzlabota automašīnas saķere ar ceļa virsmu, kas ziemas apstākļos bieži ir slidena vai sniegota. Pateicoties ziemas riepām, autovadītāji var labāk kontrolēt transportlīdzekli, samazinot bremzēšanas ceļu un novēršot avārijas situācijas. 

Papildus drošības aspektam, ziemas riepu izmantošana ir arī obligāta prasība, kas paredzēta satiksmes noteikumos, lai pasargātu visus ceļu satiksmes dalībniekus. 

Šajā rakstā aplūkosim, no kura datuma ziemas riepas kļūst obligātas un kāpēc šī informācija ir būtiska ikvienam autovadītājam.

Obligātais ziemas riepu lietošanas periods Latvijā

Latvijā ziemas riepu izmantošana ir obligāta prasība no 1. decembra līdz 1. martam, kā noteikts Ceļu satiksmes noteikumos. Līdz ar to, šajā laikā vieglie transportlīdzekļi drīkst piedalīties ceļu satiksmē tikai tad, ja tie ir aprīkoti ar ziemas riepām, kas paredzētas braukšanai sniega un ledus apstākļos. Ziemas apstākļiem paredzētas riepas tiek marķētas ar starptautisko simbolu – “kalns un sniegpārsliņa” (3PMSF), kas apliecina, ka riepas ir pārbaudītas un atbilst noteiktiem drošības standartiem aukstajos laikapstākļos.

Ir svarīgi atzīmēt, ka riepas ar marķējumu M+S (dubļi un sniegs), kurām nav “kalns un sniegpārsliņa” apzīmējuma, ziemas periodā vairs netiek uzskatītas par atbilstošām. Transportlīdzekļa aprīkošana ar šādām riepām ziemas laikā nav atļauta. Tāpat būtisks faktors ir protektora dziļums – minimāli pieļaujamais ziemas riepu protektora dziļums, lai nodrošinātu drošību un saķeri uz ceļa, ir 4 mm.

Papildu nosacījumi attiecas uz riepu veidiem. Riepas ar radzēm piedāvā papildu saķeri uz ledus un sniega, tomēr tās atļauts izmantot tikai no 1. oktobra līdz 1. maijam.

Jāņem vērā arī riepu vecums – tās ieteicams nomainīt ik pēc trīs vai četriem gadiem, jo laika gaitā gumijas maisījums zaudē savas īpašības. Pareiza riepu izvēle un lietošana ir būtisks solis, lai ziemas sezonā nodrošinātu gan savu, gan citu satiksmes dalībnieku drošību.

snoegpti lauki ar mašīnu uz ceļa

Kā izvēlēties piemērotākās ziemas riepas?

Izvēloties riepas, būtiski ir pievērst uzmanību vairākiem faktoriem, kas ietekmē to veiktspēju un drošību aukstajos laikapstākļos. Galvenie kritēriji ziemas riepām ir protektora dziļums, gumijas sastāvs un riepu marķējumi, kas palīdzēs izvēlēties piemērotākās riepas konkrētajiem braukšanas apstākļiem.

Protektora dziļums

Riepu protektora dziļums ir viens no būtiskākajiem ziemas riepu efektivitātes rādītājiem. Latvijā minimāli pieļaujamais ziemas riepu protektora dziļums ir 4 mm, taču eksperti iesaka riepas mainīt, tiklīdz ziemas riepām protektors ir nolietojies līdz 5–6 mm. Dziļāks protektors labāk novada ūdeni, sniegu un dubļus, tādējādi samazinot akvaplanēšanas risku un uzlabojot saķeri uz sniega vai ledus.

Gumijas sastāvs

Ziemas riepu gumija ir īpaši izstrādāta, lai saglabātu elastību zemā temperatūrā. Atšķirībā no vasaras vai vissezonas riepām, kas aukstumā kļūst cietas un zaudē saķeri, šīs riepas saglabā elastību un efektīvi pielāgojas ceļa virsmai. Pārliecinieties, ka riepas ir sertificētas un piemērotas temperatūrai, kas bieži ir zem nulles.

Riepu marķējumi

Izvēloties riepas, meklējiet 3PMSF simbolu (kalns un sniegpārsliņa), kas apliecina, ka riepa ir pārbaudīta un atbilst drošības prasībām. Pievērsiet uzmanību arī ražotāja norādījumiem par riepu veiktspēju dažādos apstākļos. Šeit varat apskatīt riepu apzīmējumus.

Citas īpašības

Papildus var pievērst uzmanību trokšņu līmenim, degvielas patēriņa efektivitātei un bremzēšanas īpašībām, kas norādītas riepu uzlīmēs. Šie faktori var būt īpaši svarīgi, ja ziemā veicat garus braucienus.

mašīna ar ziemas riepām sniegā

Sods par neatbilstošu riepu lietošanu

Ceļu satiksmes drošības direkcija ir noteikusi, ka, turpmāk automobīļiem, kuri būs aprīkoti ar neatbilstošām riepām, tiks liegta dalība ceļu satiksmē, anulējot tehniskās apskates uzlīmi un atņemot numura zīmes.

Kā pareizi uzturēt ziemas riepas, lai tās kalpotu ilgāk? 

Lai riepas saglabātu savu veiktspēju un kalpotu maksimāli ilgi, nepieciešama rūpīga un regulāra to kopšana. Pirmkārt, regulāri pārbaudiet riepu spiedienu. Zemas temperatūras ietekmē riepu spiediens var samazināties, kas var negatīvi ietekmēt gan degvielas patēriņu, gan riepu nolietojumu. Pārbaudiet spiedienu vismaz reizi mēnesī un pielāgojiet to ražotāja ieteiktajiem parametriem, kas norādīti automašīnas lietošanas instrukcijā.

Otrkārt, sekojiet līdzi protektora nolietojumam. Regulāri pārbaudiet riepu protektora dziļumu. Ja tas samazinās līdz minimālajam pieļaujamajam līmenim (4 mm), riepas jāmaina. Nolietojies protektors ievērojami samazina riepas saķeri, īpaši uz ledus vai sniega.

Treškārt, uzglabājiet riepas pareizi ārpus sezonas. Kad riepas vairs nav nepieciešamas, tās jāuzglabā sausā, vēsā un tumšā vietā.

Apkopojot svarīgāko — tuvojoties ziemas sezonai, ir būtiski izvēlēties un uzstādīt atbilstošas riepas, kas ir piemērotas sniega un apledojuma apstākļiem. Tās ir obligātas no 1. decembra līdz 1. martam. Rūpīgi izvēlieties riepas, pievēršot uzmanību to kvalitātei, protektora dziļumam, kā arī marķējumam, kas apliecina piemērotību ziemas apstākļiem. Ja šajā sezonā jāpērk jaunas riepas, pārbaudiet kur nodot vecās auto riepas.

Back To Top